Zdroj: Lidové noviny
Datum vydání: 28.6.2005
Název: Cena realit ve světě strmě roste
Ročník: 18
Číslo: 151
Strana: 12
Autor: HANA VAŘÁKOVÁ
Rubrika: Byznys
Oblast: Celostátní deníky
Trh s realitami v Česku na rozdíl od vyspělých států stagnuje nebo roste jen pozvolna
LONDÝN/PRAHA Ceny realit jsou ve světě největší cenovou bublinou v historii. Reálné ceny domů dosud nikdy nerostly tak rychle, tak dlouho a v tolika zemích. Nahoru šly trhy od Spojených států, Austrálie a Velké Británie přes Francii a Španělsko po Čínu. Informuje o tom britský týdeník Economist.
Za posledních pět let se podle Economistu ceny obytných domů v rozvinutých ekonomikách zvýšily o více než třicet bilionů dolarů a přesáhly sedmdesát bilionů. Nárůst odpovídá celkovému hrubému domácímu produktu (HDP) těchto zemí.
Zdražení je přitom vyšší nejen než předchozí růst cen nemovitostí na konci 90. let, ale zastínilo i nárůst cen akcií na světových trzích. Růst cen nemovitostí překonal i nadhodnocení akcií v USA na konci 20. let minulého století, který v přepočtu představoval 55 procent HDP v zemích s rozvinutou ekonomikou. V České republice nelze podle zástupců realitních kanceláří o cenové bublině hovořit. "Na českém trhu ceny spíš stagnují. Nejdou razantně ani nahoru, ani dolů," sdělila LN prokuristka PRAGUE REALITY Kateřina Zelingrová. S tím souhlasí i makléř z Hanácké realitní kanceláře Petr Vičar: "Ceny bytů nejsou spekulativně nadsazené, tak jako byly před vstupem Česka do Evropské unie." Tehdy lidé spekulativně nakupovali byty. Po vstupu do EU šly ceny dolů zejména u panelových bytů. Ve srovnání s loňským rokem ceny nových bytů v Česku vzrostly podle developerů v průměru o sedm procent.
"Symptomy obdobné jako na trhu ve Velké Británii a USA u nás nevidím," tvrdí Ivo Gavlas, majitel aukční a realitní kanceláře Gavlas. Ceny u starších bytů podle něj klesly o dvacet procent a začaly stagnovat. "Také ceny nových bytů začaly stagnovat a jejich prodej se navíc zpomalil. Nabídka v současné době převyšuje poptávku," dodal. Pokud dojde na zahraničních trzích s realitami k poklesu cen, na českém trhu se to bezprostředně neprojeví. "To je specifická věc pro každou zemi. To, že ve Španělsku budou zdražovat nemovitosti, nebude mít vliv na cenu nemovitostí v Česku," uvedl Vičar.
Rostoucí ceny nemovitostí pomáhaly světové ekonomice růst po roce 2000, kdy splaskla bublina na akciovém trhu informačních technologií. Trh s nemovitostmi ovlivnily historicky nízké úrokové sazby, které přiměly kupující půjčit si na domy více peněz, a slabší důvěra spotřebitelů v akciový trh.
Přehnané ceny nemovitostí spolu s rostoucími dluhy domácností v mnoha zemích v současné době představují pro světovou ekonomiku a bankovní sektor riziko padajících cen. Vyplývá to ze včerejší zprávy Banky pro mezinárodní vyrovnávání plateb (BIS). "Většina průmyslových zemí vykazuje na trhu nemovitostí známky přehřátí," uvedla banka. K ochlazení trhu s bydlením již došlo v Japonsku a Hongkongu.
***
Růst cen obytných domů ve světě
Ceny nových bytů v ČR vzrostly ve srovnání s loňským rokem v průměru o 7 procent.
Zdroj: LN, časopis Economist
ProfilID: Prague Reality
Skóre: 0.75
Foto autor: Foto LN - / koláž LN - JL