Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Cena realit ve světě strmě roste

28.6.2005  Lidové noviny str. 12; Byznys

HANA VAŘÁKOVÁ

Trh s realitami v Česku na rozdíl od vyspělých států stagnuje nebo roste jen pozvolna  LONDÝN/PRAHA Ceny realit jsou ve světě největší cenovou bublinou v historii. Reálné ceny domů dosud nikdy nerostly ...

327-image013.jpg

Zdroj: Lidové noviny

Datum vydání: 28.6.2005

Název: Cena realit ve světě strmě roste

Ročník: 18

Číslo: 151

Strana: 12

Autor: HANA VAŘÁKOVÁ

Rubrika: Byznys

Oblast: Celostátní deníky

 

Trh s realitami v Česku na rozdíl od vyspělých států stagnuje nebo roste jen pozvolna

 

LONDÝN/PRAHA Ceny realit jsou ve světě největší cenovou bublinou v historii. Reálné ceny domů dosud nikdy nerostly tak rychle, tak dlouho a v tolika zemích. Nahoru šly trhy od Spojených států, Austrálie a Velké Británie přes Francii a Španělsko po Čínu. Informuje o tom britský týdeník Economist.

Za posledních pět let se podle Economistu ceny obytných domů v rozvinutých ekonomikách zvýšily o více než třicet bilionů dolarů a přesáhly sedmdesát bilionů. Nárůst odpovídá celkovému hrubému domácímu produktu (HDP) těchto zemí.

Zdražení je přitom vyšší nejen než předchozí růst cen nemovitostí na konci 90. let, ale zastínilo i nárůst cen akcií na světových trzích. Růst cen nemovitostí překonal i nadhodnocení akcií v USA na konci 20. let minulého století, který v přepočtu představoval 55 procent HDP v zemích s rozvinutou ekonomikou. V České republice nelze podle zástupců realitních kanceláří o cenové bublině hovořit. "Na českém trhu ceny spíš stagnují. Nejdou razantně ani nahoru, ani dolů," sdělila LN prokuristka PRAGUE REALITY Kateřina Zelingrová. S tím souhlasí i makléř z Hanácké realitní kanceláře Petr Vičar: "Ceny bytů nejsou spekulativně nadsazené, tak jako byly před vstupem Česka do Evropské unie." Tehdy lidé spekulativně nakupovali byty. Po vstupu do EU šly ceny dolů zejména u panelových bytů. Ve srovnání s loňským rokem ceny nových bytů v Česku vzrostly podle developerů v průměru o sedm procent.

"Symptomy obdobné jako na trhu ve Velké Británii a USA u nás nevidím," tvrdí Ivo Gavlas, majitel aukční a realitní kanceláře Gavlas. Ceny u starších bytů podle něj klesly o dvacet procent a začaly stagnovat. "Také ceny nových bytů začaly stagnovat a jejich prodej se navíc zpomalil. Nabídka v současné době převyšuje poptávku," dodal. Pokud dojde na zahraničních trzích s realitami k poklesu cen, na českém trhu se to bezprostředně neprojeví. "To je specifická věc pro každou zemi. To, že ve Španělsku budou zdražovat nemovitosti, nebude mít vliv na cenu nemovitostí v Česku," uvedl Vičar.

Rostoucí ceny nemovitostí pomáhaly světové ekonomice růst po roce 2000, kdy splaskla bublina na akciovém trhu informačních technologií. Trh s nemovitostmi ovlivnily historicky nízké úrokové sazby, které přiměly kupující půjčit si na domy více peněz, a slabší důvěra spotřebitelů v akciový trh.

Přehnané ceny nemovitostí spolu s rostoucími dluhy domácností v mnoha zemích v současné době představují pro světovou ekonomiku a bankovní sektor riziko padajících cen. Vyplývá to ze včerejší zprávy Banky pro mezinárodní vyrovnávání plateb (BIS). "Většina průmyslových zemí vykazuje na trhu nemovitostí známky přehřátí," uvedla banka. K ochlazení trhu s bydlením již došlo v Japonsku a Hongkongu.

 

***

 

Růst cen obytných domů ve světě

 

Ceny nových bytů v ČR vzrostly ve srovnání s loňským rokem v průměru o 7 procent.

Zdroj: LN, časopis Economist

ProfilID: Prague Reality

Skóre: 0.75

 

 

Foto autor: Foto LN - / koláž LN - JL® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz