Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Ceny bytů vyjma Prahy klesnou

17.1.2005  Právo str. 17; Trhy & ekonomika

(zr)

Poptávku ovlivňuje zejména možnost najít práci  Ceny starších i nových bytů v Praze nebudou letos na rozdíl od loňského roku výrazně růst ani klesat. V ostatních českých krajích by se ale ceny mohly ...

328-image015.jpg

Zdroj: Právo

Datum vydání: 17.1.2005

Název: Ceny bytů vyjma Prahy klesnou

Ročník: 15

Číslo: 13

Strana: 17

Autor: (zr)

Rubrika: Trhy & ekonomika

Oblast: Celostátní deníky

 

Poptávku ovlivňuje zejména možnost najít práci

 

Ceny starších i nových bytů v Praze nebudou letos na rozdíl od loňského roku výrazně růst ani klesat. V ostatních českých krajích by se ale ceny mohly spíše mírně snížit, majitelé bytů by tak mohli za rok na hodnotě bytů ztratit desítky tisíc korun.

Loňský rok byl pro ceny bytů zlomový. Trh reagoval před květnovým vstupem do Evropské unie zdražováním bytů, ale ve druhé půli roku začaly ceny klesat.

Vzestup cen starších bytů v Praze o pět až deset procent čeká letos jednatel firmy Eurobyty Marek Veselý s tím, že vývoj cen bude podle něj klidnější než loni. Mírný růst, případně stagnaci cen předpokládá také jednatel PRAGUE REALITY Martin Zelingr. Naopak mírný pokles cen starších bytů až o pět procent očekává majitel realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer.

Ceny nových bytů letos u společností Finep a Skanska CZ, které patří k předním pražským stavitelům, neporostou. Stejně jako loni budou ceny začínat od 25 tisíc korun za metr čtvereční.

Ceny starších bytů by měly mírně klesnout ve Středočeském kraji. Jejich nárůst realitní makléři neočekávají. Byty zlevní zřejmě i v Moravskoslezském kraji, kde nabídka bytů převyšuje poptávku. Mírné snížení předpokládají makléři i v Ústeckém, Královéhradeckém, Karlovarském a Zlínském kraji. V Pardubickém kraji by měly ceny bytů zůstat na loňské úrovni, v Libereckém kraji realitní trh po krátké stagnaci znovu ožívá.

Ceny bytů se v jednotlivých oblastech země výrazně liší. Nejzajímavější místa pro bydlení jsou zároveň tou nejdražší variantou a naopak, přičemž zájem lidí ovlivňuje zejména možnost pracovního uplatnění.

V Praze, která vykazuje nejnižší nezaměstnanost v republice, se cena staršího bytu 2+kk pohybuje kolem 1,3 miliónu korun. Naopak v Ústeckém kraji, kde je nezaměstnanost v Česku nejvyšší, jsou byty nejlevnější. Za třípokojový byt v Ústí nad Labem zaplatí zájemci podle lokality od 200 tisíc do 1,3 miliónu korun.

V krajských městech lze starší bydlení ve třípokojovém bytě většinou pořídit za milión až 1,2 miliónu korun. Do tohoto rozmezí se vejdou ceny ve Zlíně, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Pardubicích, Hradci Králové či Jihlavě. K miliónu korun se blíží ceny v atraktivních lokalitách Liberce, v dalších částech ale ceny dosahují 700 tisíc korun. V Brně přijde starší byt 3+1 na 1,4 miliónu korun.

 

Rozdíly jsou obrovské

 

Krajská města většinou tvoří cenový strop pro danou oblast, okolní oblasti se mohou i výrazně lišit. Například na severu Moravy dosahují rozdíly v cenách až půl miliónu korun. Zatímco byt 3+1 v panelovém domě v Opavě stojí kolem 800 tisíc korun, v Orlové na Karvinsku lze stejný byt pořídit už za 300 tisíc korun.

Podobné příklady lze nalézt i v dalších krajích - ve Svitavách lze byt 3+1 pořídit za 600 tisíc až 800 tisíc korun, kdežto v Pardubicích za milión korun. Trutnov nabízí za 750 tisíc korun podobný byt, který v Hradci Králové stojí 1,2 miliónu korun.

Cenovou mapu realit výrazně ovlivňují pracovní příležitost. V Kolíně kvůli očekávané poptávce ze strany zaměstnanců nové automobilky TPCA loni výrazně vzrostly ceny bytů a jsou rázem jedny z nejdražších ve středních Čechách.

Byty v panelových domech se podle pracovnice kolínské realitní kanceláře Garancia prakticky neprodávají. V nabídce mají pouze novostavby soukromých investorů. Za metr čtvereční chtějí kolem 25 200 korun, třípokojový byt tak může stát až 2,42 miliónu korun.

Specifická je situace s byty i v Mladé Boleslavi. Především přítomnost automobilky Škoda Auto a vyšší kupní síla obyvatel způsobují vyšší cenu bytů než v okolních městech a obcích. Byt 3+1 ve starší panelové zástavbě na sídlišti je zde možné sehnat asi za 990 tisíc až 1,15 miliónu korun.® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz