Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Růst cen bytů se už zastavil, mnohde ceny spíš klesají

14.1.2005  Mladá fronta Dnes str. 1; Ekonomika

(naj, ČTK)

Praha - Dlouhodobý růst cen nemovitostí, který v uplynulých letech vytlačil ceny na rekordní úroveň, se zastavil. Ceny spíše stagnují, nebo dokonce klesají, což platí pro nové i staré byty a pro většinu ...

330-image019.jpg

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum vydání: 14.1.2005

Název: Růst cen bytů se už zastavil, mnohde ceny spíš klesají

Ročník: 16

Číslo: 11

Strana: 1

Autor: (naj, ČTK)

Rubrika: Ekonomika

Oblast: Celostátní deníky

 

Praha - Dlouhodobý růst cen nemovitostí, který v uplynulých letech vytlačil ceny na rekordní úroveň, se zastavil. Ceny spíše stagnují, nebo dokonce klesají, což platí pro nové i staré byty a pro většinu měst v republice.

Vyplynulo to z obsáhlé celostátní ankety mezi realitními kancelářemi, kterou tento týden provedla agentura ČTK.

Loňský rok se pro trh s domy a byty ukázal jako zlomový. Před květnovým vstupem do Evropské unie byty hodně zdražovaly, ale ve druhé půli roku začaly ceny klesat a tento trend se zatím úplně nezastavil.

Ceny starších bytů by měly mírně klesnout ve Středočeském kraji. Jejich nárůst realitní makléři neočekávají. Byty zlevní zřejmě i v Moravskoslezském kraji, kde nabídka bytů převyšuje poptávku. Mírné snížení předpokládají makléři i v Ústeckém, Karlovarském, Zlínském či Královéhradeckém kraji.

"Růst ceny bytů z minulých let se loni zastavil a nastal pokles nebo stagnace," řekl majitel sítě realitních kanceláří Tana Petr Mrázek z Hradce Králové. Výjimkou jsou podle něj byty v atraktivních turistických lokalitách, kde růst trvá.

Na vývoj v Praze se názory liší. Někteří obchodníci věří ještě v další růst. Vzestup cen starších bytů o pět až deset procent čeká letos jednatel firmy Eurobyty Marek Veselý s tím, že vývoj cen bude podle něj klidnější než loni. Mírný růst, případně stagnaci cen předpokládá také jednatel PRAGUE REALITY Martin Zelingr. Naopak mírný pokles cen starších bytů až o pět procent očekává majitel realitní kanceláře Palladium Reality PetrWimmer.

Na strop však zřejmě narazili stavitelé nových bytů, jež v minulosti každým rokem zdražovaly. Ceny nových bytů letos u společností Finep a Skanska CZ, které patří k předním stavitelům v hlavním městě, neporostou. Stejně jako loni budou ceny začínat od 25 tisíc korun za metr čtvereční.

Národní banka tento týden varovala, že ceny nemovitostí se stávají pro zdraví ekonomiky životně důležitou veličinou, protože hrají v majetku lidí velkou roli a jistí velké půjčky. Ceny se podle ČNB zvedly za posledních pět let mnohde i o více než 50 procent. Banka čeká spíš stagnaci cen.® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz