Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Pokles cen hrozí i novým bytům

9.9.2004  Lidové noviny str. 17; Ekonomika

Jitka Znamenáčková, Tereza Zavadilová

Ceny panelových bytů se za letošek propadly až o pětinu, klesá i hodnota starších cihlových bytů  Levné hypotéky a nenaplněné spekulace na růst cen nemovitostí po vstupu do EU. To jsou důvody poklesu ...

330-image019.jpg

Zdroj: Lidové noviny

Datum vydání: 9.9.2004

Název: Pokles cen hrozí i novým bytům

Ročník: 17

Číslo: 211

Strana: 17

Autor: Jitka Znamenáčková, Tereza Zavadilová

Rubrika: Ekonomika

Oblast: Celostátní deníky

 

Text:

 

Ceny panelových bytů se za letošek propadly až o pětinu, klesá i hodnota starších cihlových bytů

 

Levné hypotéky a nenaplněné spekulace na růst cen nemovitostí po vstupu do EU. To jsou důvody poklesu hodnot bytů.

 

PRAHA - Ačkoliv mnoho lidí spekulovalo, že ceny nemovitostí letos zažijí stejný růst jako v loňském roce, tento vývoj se neopakoval. Hodnota některých typů bytů v Praze klesla dokonce o dvě desítky procent. Ceny nemovitostí by podle některých odborníků mohly i dále klesat. Neplatí to přitom jen u panelákových bytů, kde je pokles nejhlubší, ale také u nové výstavby. Její hodnota zatím v zásadě stagnuje.

Podle šéfa Živnostenské banky Jiřího Kunerta dojde v budoucnu k poklesu cen i nových bytů. Ceny starších paneláků totiž meziročně klesly až o pětinu. Tento vývoj podle něj nahrává trhu hypoték. "Objem hypoték dále poroste. S tím, jak budou klesat ceny bydlení, se hypotéky stanou dostupnější," uvedl Kunert.

Ačkoli průměrná cena bytů na trhu hlavně v pražském regionu klesá, v cenách novostaveb se tento jev ještě naplno nepotvrdil. "Je to logické, stavební podnikatelé jsou svázáni dodavatelskými smlouvami, které se uzavírají dopředu. Na vývoj trhu nereagují tak rychle. Pokud by však ceny bytů obecně klesaly, ani novostavby nepůjdou proti trhu," uvedl Jan Vizner z kanceláře Realit Centrum. Přitom prvních osm měsíců letošního roku ceny bytů na trhu podle realitních kanceláří doslova padaly. Stejný směr nabraly i dlouhodobé pronájmy, které meziročně propadly až o deset procent.

"Podle našich analýz a zkušeností stojí za velkým letošním poklesem hodnoty nemovitostí především propad cen panelových domů. Na snížení cen se největší měrou podílí zvýšení nabídky nových bytů," vysvětlil majitel realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer. Tento vývoj je podle něj kontrast s minulým rokem, kdy se ceny bytů zvýšily během roku téměř o 15 procent. Mnoho lidí totiž čekalo, že po vstupu do unie ceny vzrostou, a spekulovalo o tom.

V letošním roce totiž vzniklo zejména v Praze poměrně hodně nových stavebních projektů. "Přesto snížení cen u nových bytů jsme zatím nezaznamenali," sdělila Kateřina Zelingrová z realitní kanceláře PRAGUE REALITY. "Podle mne nebudou klesat ceny nových bytů, spíše budou stagnovat nebo růst," domnívá se šéf Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil.

Mírný pokles či stagnaci letos zaznamenaly i byty ve starších cihlových domech v méně atraktivních pražských lokalitách, v atraktivních naopak mírně vzrostly.

Podle Zelingrové hlavně starší družstevní byty na hodnotě mírně ztrácejí. To je způsobeno tím, že donedávna si lidé mohli vzít hypotéku pouze na byty v osobním vlastnictví. Letos však několik bank přišlo s nabídkou hypotečního úvěru i na družstevní nemovitost, takže je možné, že i tento trend se změní.

 

***

 

Jak se vyvíjel letos realitní trh

 

paneláky*                     pokles cen až o 20%

cihlové byty*                pokles až 10%

novostavby                   nezměněno

rodinné                         domy nárůst až o 10%

* jde o nemovitosti v Praze a okolí

 

Pramen: odhady realitních kanceláří

 

Foto autor: ARCHIV LN // KAMA / LN® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz