Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Český trh s nemovitostmi – šance a rizika (interview)

1.5.2004  Bohemia Prag Journal str. 17; Ekonomika

Od 90-tých let 20.století po pádu komunismu ve východním bloku se Česká Republika stala centrem Evropy. Centrem zajímavým jak pro investice do podnikání zahraničních subjektů u nás, tak pro investice do nemovitostí. ...

Zdroj: Bohemia Prag Journal

Datum vydání: 1.5.2004

Název: Český trh s nemovitostmi – šance a rizika (interview)

Ročník: 12

Číslo: 1

Strana: 52, 53

Rubrika: Business

 

Vyplatí se koupě nemovitosti v ČR zahraničnímu investorovi?

 

            Od 90-tých let 20.století po pádu komunismu ve východním bloku se Česká Republika stala centrem Evropy. Centrem zajímavým jak pro investice do podnikání zahraničních subjektů u nás, tak pro investice do nemovitostí.

Investice do nemovitostí v ČR se stala jednou z nejjistějších investicí vůbec.

Reálná tržní hodnota se u některých typů nemovitostí od roku 1990 do roku 2000 zdvojnásobila! V těchto letech zažila ČR, zejména pak Praha, obrovský boom na trhu pronájmů, a to jak bytových, tak i komerčních. Výnos z pronájmů vzhledem ke kupní ceně činil minimálně 12%.

Pro představu uvedu skutečný příklad konkrétní investice:

V roce 1990 bylo možné koupit byt o velikosti 1+1 cca. 45m2 ve staré zástavbě v blízkosti centra Prahy za 1mil. Kč.

Dnes má takový byt hodnotu minimálně 2mil. Kč.

Tržní nájemné takového bytu činilo v průměru 12.000 Kč / měsíčně.

Zisk po třinácti letech = 2.872.000 Kč, což je více než 200.000 Kč / ročně.

Situace na trhu nemovitostí v dnešní době se stabilizuje. Hodnota stále vzrůstá, nárůst však již není tak razantní. Nárůst cen více ovlivňují konkrétní parametry dané nemovitosti, jako jsou regiony a lokality, typ nemovitosti, typ vlastnictví.

Významnou roli v dalším růstu cen však za poslední rok sehrála stále dostupnější a efektivnější možnost profinancování koupě nemovitostí. Hypotéky se staly zcela dostupnou a ekonomicky zajímavou formou financování pro velmi široký okruh  kupujících.

Vstupem do EU se očekává další zvýhodnění služeb bankovních ústavů a profinancovávání nemovitostí přímo z bank ze zahraničí. Samotný tento fakt zlepšení a rozšíření možností, jak finančně zajistit koupi dané nemovitosti, povede k dalšímu zvýšení poptávky, a tím i jistému nárůstu hodnoty nemovitostí v ČR.

 

 

Jak jistá je investice do nemovitostí, kdy bude moci nabýt nemovitost subjekt EU nebo kdy bude možné nemovitost převést z s.r.o. na občana EU?

 

            Koupě nemovitostí do vlastnictví cizince, který není občanem ČR, se řídí zvláštním režimem. Cizinci mohou kupovat nemovitosti v ČR pouze v případě, že:

a)      jejich manžel / manželka jsou občané ČR

b)      mají trvalý pobyt na území ČR (týká se především cizinců, kteří dlouhodobě a oficiálně pracují v ČR)

c)       prostřednictvím firmy (s.r.o.), která je registrována v ČR

Nejčastější forma, jakou cizinci nabývají nemovitosti v ČR, je založení společnosti, ve které obvykle jediným společníkem, a tudíž majitelem takové společnosti je cizinec-investor. Další možností je možnost v ČR zaregistrovat pobočku již existující firmy v zahraničí. I takováto česká pobočka má dle našich zákonů právo nabývat nemovitosti v ČR.

Předpokládá se, že maximálně do 7 let po vstupu ČR do EU přestane platit tento zvláštní režim a občané EU tak budou moci nejpozději za 7 let kupovat, vlastnit nebo převádět z firmy do soukromého vlastnictví jakékoli nemovitosti v ČR.

 

 

Jaké služby můžete v této souvislosti nabídnout kupujícímu či investorovi, jako např. založení či převzetí s.r.o., vedení společnosti, daňové a právní poradenství?

 

            12. března oslavila ČR své pětileté členství v NATO. Zároveň v tento den naše společnost PRAGUE REALITY, s.r.o. oslavila i svou pětiletou působnost na českém realitním trhu. Kancelář PRAGUE REALITY tvoří profesionální makléři obvykle s téměř desetiletou praxí. Naše kancelář, tak jak už název napovídá, se specializuje na nemovitosti v Praze. Zajišťujeme prodej a pronájem všech druhů nemovitostí v družstevním a osobním vlastnictví, správu a oceňování nemovitostí, právní i daňové poradenství a veškeré další služby související s realitním trhem.

Po celou dobu naší působnosti úzce spolupracujeme s právníkem, který se stará výhradně o naše klienty. Pro zahraniční investory, zprostředkováváme veškeré služby, které souvisí se založením s.r.o., zajišťujeme daňové povinnosti a následně správu koupené nemovitosti v případě, nemůže-li nebo nechce-li se investor o svou nemovitost starat sám.

Zároveň spolupracujeme s osobním finančním expertem, který je schopen doporučit a zajistit nejvýhodnější možnost profinancování koupě nemovitosti prostřednictvím hypotéky či jiné půjčky.

            Praha se stala jedním z nejzajímavějších cílů pro velmi širokou škálu zahraničních investorů. V širším centru Prahy se stále ještě nachází volné anebo neekonomicky využívané pozemky, které nabízí ojedinělou možnost komerční i bytové výstavby, tak jako tomu bylo např. v Berlině na Alexandrplatzu. Díky ideální poloze Prahy, která je nazývána srdcem Evropy a která je ideálním pojítkem mezi východní a západní Evropou, většinu těchto pozemků využily mezinárodní společnosti k výstavbě bussiness center, kam po vstupu ČR do EU přesídlí svůj management. Další takové pozemky však ještě čekají na své kupce.

Naše kancelář PRAGUE REALITY zastupuje dále řadu investorů, kteří kupují a zhodnocují činžovní domy v Praze. Zjednodušeně řečeno, konkrétní spolupráce spočívá, v tom, že pro investora vyhledáme vhodný činžovní dům a zprostředkujeme jeho koupi. Dále zajistíme, aby dům byl po právní stránce rozdělen na jednotlivé byty a komerční prostory a tyto jednotlivé byty a prostory prodáváme nebo pronajímáme konkrétním zájemcům. V případě, že v domě dosud nebyla využita půda, zařídíme výstavbu půdních bytů, které dle instrukcí investora opět prodáme či pronajmeme. Celý systém spočívá v tom, že kupní cena větší nemovitosti, tzn. celého činžovního domu, je nižší než součet prodejních cen jednotlivých bytů a prostor v domě. Investor je v případě takovéto investice nucen poskytnout finance na koupi celého domu. Zhodnocení domu např. formou rekonstrukce a výstavba půdních bytů již může být financována z peněz, které se vrátily prodejem prvních jednotlivých prostor v domě dalším subjektům.

 

Jsou zajímavé pozemky pro vily nebo rodinné domy a možnosti takovéto objekty stavět dle vlastních projektů se seriozními stavebními firmami?

 

            Zajímavou možností je i investice do stavebních pozemků v okolí Prahy a výstavba rodinných domů. V této oblasti již mnoho let spolupracujeme se stavební firmou, která pro nás a naše klienty tuto výstavbu provádí.

Další velkou skupinu tvoří podnikatelé nebo turisté, kteří jsou nuceni nebo se rádi opakovaně vrací do Prahy. Ti investují do koupi vlastního bytu nebo rodinného domu, kde se při svém opakovaném pobytu v Praze cítí lépe než v hotelu. V době, kdy sami byt nevyužívají, zajišťuje naše kancelář zhodnocení investice formou pronájmu.

            Uvedu opět konkrétní příklad jedné z „menších“ investic:

Naše kancelář nabízí v současné době prodej bytu ve staré zástavbě 10min. tramvají od centra Prahy. Jedná se o jednopokojový byt s příslušenstvím o celkové ploše 19m2. V podstatě hotelový pokoj. Jeho prodejní cena je 1.150.000 Kč.  Minimální roční hodnoty takového bytu v budoucích letech neklesne pod 5% ročně. Za 7 let, kdy bude realitní trh zcela otevřen, budeme mít možnost prodat tento byt za 1.550.000 Kč. Do té doby je možné byt lehce pronajmout za 6.000 Kč měsíčně a získat tak z investice zpět mimo jiné 500.000 Kč zpět. Tak proč takový vlastní „hotelový pokoj“ nekoupit hned, proč až za 7 let?

            Možností je mnoho. Dokážeme poradit a vytipovat nejvhodnější formu investice dle možností a instrukcí klienta.

            Nárůst hodnoty a celková výnosovost je stále 3x vyšší, než je obvyklé v západní Evropě.

Doporučujeme zkusit investovat byť minimální částku do nemovitosti v Praze a vyzkoušet si, zda se taková investice vyplatí. Ceny nemovitostí v Praze nebudou již nikdy nižší!® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz