Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Zájem o byty jako o investici klesne

16.1.2004  Lidové noviny str. 15; Ekonomika

Jitka Znamenáčková

Významně klesnout mají v letošním roce ceny bytů a výše tržních nájmů. Trh nemovitostí je totiž nasycen a mohutný příliv zájemců o české byty a domy ze zahraničí se podle realitních kanceláří konat nebude. ...

334-image027.jpg

Zdroj: Lidové noviny

Datum vydání: 16.1.2004

Název: Zájem o byty jako o investici klesne

Ročník: 17

Číslo: 13

Strana: 15

Autor: Jitka Znamenáčková

Rubrika: Ekonomika

Oblast: Celostátní deníky

 

Významně klesnout mají v letošním roce ceny bytů a výše tržních nájmů. Trh nemovitostí je totiž nasycen a mohutný příliv zájemců o české byty a domy ze zahraničí se podle realitních kanceláří konat nebude.

 

PRAHA - Český trh nemovitostí letos zažije velké změny. Očekávaný růst cen bytů a domů po vstupu Česka do Evropské unie se totiž podle realitních makléřů nedostaví a naopak hodnoty některých nemovitostí naberou opačný trend směrem dolů. Spekulantům na vysoké ceny nemovitostí tak pravděpodobně končí zlaté časy. Zájem cizinců o byty a domy v Česku nebude po vstupu do EU tak silný, jak se předpokládalo. "Růst poptávky ze strany zahraničních investorů nebude tak razantní," uvedla Kateřina Zelingrová z realitní kanceláře PRAGUE REALITY. Tržní hodnoty nemovitostí tak letos mají jít dolů. "Ceny bytů budou všeobecně mírně klesat, nejvíce se pokles projeví u bytů ve starší a především panelové zástavbě," sdělil Petr Wimmer, šéf realitní agentury Palladium Reality. Podle něj by tyto ceny mohly ve druhé polovině letošního roku klesnout, a to někde až o dvacet procent. Kromě ceny nemovitostí, které mají letos klesat, nabere pravděpodobně podobný trend i poptávka po bytech a domech, které si lidé kupují kvůli investici. Výnosy z nájmů takto pořízených nemovitostí totiž budou nižší než v minulosti. Realitní kanceláře se shodují na tom, že tržní nájemné, především u starších bytů v Praze, již několik měsíců klesá, a to o dvacet procent i více. "Tržní nájemné u starších nemovitostí jde dolů, protože rapidně klesla poptávka po nájemních bytech. Důvodem jsou hlavně přístupnější hypoteční úvěry," poznamenala Zelingrová. Mladí lidé si nyní spíše vezmou hypotéku na vlastní byt, než by platili tržní nájem, který je stejný nebo mnohdy vyšší než měsíční splátka úvěru.

 

Nejvíc zlevní paneláky

 

Pokles tržního nájemného tak v letošním roce sníží spekulativní poptávku po nemovitostech. "V případech, kdy lidé kupují nemovitost jako investici, může pokles zájmu o pronájem zpomalit a ovlivnit prodejnost bytů. Závisí to ovšem na konkrétních projektech," upozornila Zdeňka Klapalová z realitní kanceláře Knight Frank. Podle ní bude vstup České republiky do Evropské unie znamenat různý cenový vývoj v jednotlivých oblastech nemovitostí. Realitní makléři se shodují v tom, že ceny nových bytů a rodinných domů letos zůstanou na stejné úrovni jako nyní nebo zaznamenají mírný nárůst. Hodnota starých činžovních domů se má stabilizovat a trend obrovského nárůstu cen těchto nemovitosti se již nyní zastavuje. Největší pokles cen mají zaznamenat již zmíněné starší panelové domy.

 

***

 

Jak se má vyvíjet trh s byty po vstupu Česka do Evropské unie

 

* splasknutí cenové bubliny na trhu nemovitostí

* růst poptávky zahraničních investorů po nemovitostech v ČR nemá být tak razantní, jak se očekávalo

* pokles cen starších nemovitostí, především panelových domů, a stabilizace cen činžovních domů

* stabilní ceny nebo mírný nárůst u nových nemovitostí

* vyšší zájem o nemovitosti na klidných místech a v lukrativních lokalitách na "dobré adrese"

 

Foto autor: LN-TOMÁŠ KRIST, MIROSLAV RENDL // KOLÁŽ ŠIMON / LN

 ® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz