Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Hromadný výkup prý nehrozí

10.5.2003  Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník str. 1; svět realit

čtk

Brno | Hromadný výkup bytů a rodinných domků ze strany cizinců po vstupu České republiky do Evropské unie prý nehrozí. Uvedl to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Česká republika totiž ...

339-image037.jpg

Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník

Datum vydání: 10.5.2003

Název: Hromadný výkup prý nehrozí

Ročník: 13

Číslo: 108

Strana: 1

Autor: čtk

Rubrika: svět realit

Oblast: Regionální deníky - Jihomoravský kraj

 

Brno | Hromadný výkup bytů a rodinných domků ze strany cizinců po vstupu České republiky do Evropské unie prý nehrozí.

Uvedl to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Česká republika totiž vyjednala přechodné období v délce pěti let po vstupu do unie, kdy cizinec bez trvalého či dlouhodobého pobytu nebude moci nemovitost koupit. Navíc zahraniční právnické osoby, které na území republiky působí, mohou nakupovat nemovitosti již nyní. To potvrdil i jednatel realitní kanceláře PRAGUE REALITY Martin Zelingr. "Cizinec, který si chtěl koupit byt, už to udělal. Nevidím proto důvod, aby se zájem cizinců po vstupu do unie rapidně zvyšoval,"vysvětlil. Zájemce ze zahraničí o koupi bytů prý PRAGUE REALITY eviduje už zhruba rok."Nejsou to jen zájemci z EU, ale z celého světa, například Izraele či USA,"uvedl Zelingr.

Ceny starších nemovitostí po vstupu do EU podle Dimuna neporostou. Někteří odborníci na trhu dokonce očekávají pokles. Současné ceny považují za příliš vysoké, vyhnané nejistotou a obavami z plošného zdražování po vstupu do unie. "K poklesu cen nemovitostí došlo i v zemích, které do EU vstoupily v minulých letech,"uvedl Dimun. Bylo to například ve Španělsku a Portugalsku. "V současné době je největší zájem o byty 2+ kk, které se prodávají asi od 1,5 milionu korun,"uvedl Zelingr. Podle něj ceny bytů zatím stále rostou, ročně o 20 až 30 procent. Vstupem do EU se ale ceny podle Zelingra nebudou příliš zvyšovat, ale ani snižovat.

Obavy podle MMR není třeba mít ani ze skokového nárůstu cen nové bytové výstavby. "Do roku 2007 bude mít Česká republika zachovánu nižší sazbu DPH pro stavební práce související s bydlením,"uvedl Dimun. Česká republika ale nevyjednala výjimky z přísných evropských norem, určitý nárůst cen stavebních prací proto nastane. (čtk)

 ® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz