Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Spekulace zvyšují ceny bytů v ČR

15.3.2003  Lidové noviny str. 6; Ekonomika

Výrazný růst cen bytů a domů po vstupu Česka do EU se podle některých odborníků neuskuteční. Již nyní je totiž například centrum Prahy na evropských cenách.  PRAHA - Ceny nemovitostí podle realitních ...

Jitka Znamenáčková

343-image047.jpg

Zdroj: Lidové noviny

Datum vydání: 15.3.2003

Název: Spekulace zvyšují ceny bytů v ČR

Ročník: 16

Číslo: 63

Strana: 6

Autor: Jitka Znamenáčková

Rubrika: Ekonomika

Oblast: Celostátní deníky

 

Text:

 

Výrazný růst cen bytů a domů po vstupu Česka do EU se podle některých odborníků neuskuteční. Již nyní je totiž například centrum Prahy na evropských cenách.

 

PRAHA - Ceny nemovitostí podle realitních kanceláří vstup Česka do Evropské unie neovlivní. Nicméně z řad developerů a spekulantů se ozývají rady, aby si lidé s nákupem domu či bytu pospíšili, protože v EU přesto určitý růst cen ještě hrozí. To však může být spekulace na to, aby se současná cena nemovitostí vyhnala ještě výš. "Naše společnost předpokládá, že zvýšenou poptávku po bytech a domech v letošním roce určitě ovlivní blížící se vstup do EU v roce 2004 a s ním předpokládaný růst ceny nemovitostí především v Praze a velkých městech," uvedl Jiří Felix, mluvčí developerské firmy IPB Real. Podle prezidenta Asociace realitních kanceláří ČR Ivana Žikeše je to však pouze zbožné přání developerů. "Trh nemovitostí vstup do Evropské unie neovlivní. Cizinci, kteří zde chtějí mít byt či dům, ho nějak seženou," dodal Žikeš s tím, že ceny nemovitostí jdou nahoru v průměru o deset procent ročně a ani po vstupu se tento trend nezmění. Podle odhadů některých odborníků by se ceny domů a bytů mohly v příštím roce zvýšit zhruba do 15 procent.

 

V centru Prahy jsou již evropské ceny

 

"Zvýšenou poptávku po nemovitostech pozorujeme. Podle mne se však při vstupu do unie ceny nemovitostí spíše zastaví, než by dramaticky rostly," poznamenal majitel realitní kanceláře PRAGUE REALITY Martin Zelingr. Také podle něj je současná vysoká poptávka po bytech částečně hnaná spekulacemi, že po vstupu do EU budou ceny nemovitostí ještě více růst. "Vyšší růst cen nemovitostí pozorujeme již rok. Například největší zvýšení je u malých bytů v Praze, a to až o třicet procent," upozornil Zelingr. Většinou se však významnější zvýšení cen bytů a domů týká především Prahy, Brna, případně dalších větších měst. "Ceny se šplhají nahoru i v jiných velkých českých městech, ale ne tak markantně jako v Praze. Například před rokem se garsonka na pražském sídlišti prodávala za 650 tisíc korun, dnes je to kolem milionu," dodal Zelingr. K možnému výraznému zvýšení cen nemovitostí po vstupu Česka do unie odborníci dodávají, že například centrum Prahy se nyní pohybuje ryze v evropských cenách. "Nedávno jsme prodávali byty v domě na Betlémském náměstí, kde se hodnota metru čtverečního vyšplhala na 110 tisíc korun," řekl Zelingr.® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz