Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Záplavy otřásly trhem s nemovitostmi 2

3.9.2002  Střední Čechy str. 3; Téma

ALENA ADÁMKOVÁ

Nemovitosti v záplavových oblastech zlevní, nájmy podraží. Spíš než kupovat dům je lepší si postavit nový, radí odborník. Ten, kdo najde odvahu pořídit si bydlení blízko řeky, ušetří peníze. Pokud ovšem ...

344-image049.jpg

Zdroj: Střední Čechy

Datum vydání: 3.9.2002

Název: Záplavy otřásly trhem s nemovitostmi

Číslo: 205

Strana: 3

Autor: ALENA ADÁMKOVÁ

Rubrika: Téma

Oblast: Regionální deníky - Středočeský kraj

 

Text:

Nemovitosti v záplavových oblastech zlevní, nájmy podraží. Spíš než kupovat dům je lepší si postavit nový, radí odborník. Ten, kdo najde odvahu pořídit si bydlení blízko řeky, ušetří peníze. Pokud ovšem nepřijde velká voda.

Koupit si či pronajmout dům nebo byt v oblastech, kam dosáhla velká voda, bude nyní patrně levnější. Zato útrata za opravy nemovitostí může být vyšší, protože se očekává zdražení stavebních prací. "Očekáváme vyšší poptávku po stavebních pracích, hlavní boom se předpokládá v příštím roce. Dá se odhadnout, že se poněkud zbrzdí nová výstavba, spíše budou síly vrženy do rekonstrukcí a renovací stávajících budov," uvedl mluvčí společnosti IPS Skanska Arne Kejdana. Růst poptávky by podle odborníků mohl vést ke zvýšení cen stavebních prací. S tím však Kejdana nepočítá." Asociace stavitelů vyzvala společnosti, aby si účtovaly nízké marže," dodal. Zástupci realitních kanceláří se shodují v tom, že se rozhodně sníží ceny nemovitostí a pronájmů v záplavových lokalitách. Vycházejí ze zkušeností před pěti lety. Tehdy po katastrofě na Moravě se klienti zajímali o to, zda chata, dům či byt neleží v záplavové oblasti." Myslím, že pokud někdo bude chtít koupit nemovitost nad půl milionu korun, rozmyslí si, jestli své peníze investuje do míst, kde byla povodeň," soudí Jan Šembera z litoměřické realitní kanceláře Repre. Odborník na trh s realitami Evžen Korec se domnívá, že některé velmi atraktivní lokality třeba v Praze v důsledku záplav dokonce klesnou tak, že jejich cena bude prakticky nulová, protože nikdo nebude mít okamžitý zájem je koupit." Lze očekávat, že v průběhu let tato cena určitým způsobem stoupne, ale nikdy nedosáhne té úrovně, na jakých byla před záplavami," poznamenal. Karolína Sýkorová z PRAGUE REALITY má jiný názor." Osobně si myslím, že ceny nemovitostí půjdou dolů, ale ne razantně. Ovlivní to například poloha bytu, první patra budou nejspíš levnější než vyšší. Potrvá to do doby, než lidé na povodeň zapomenou," uvedla. Stejné podle ní zůstanou ceny například v Praze na Starém Městě nebo Malé Straně. Šembera upozornil na to, že velká voda rozliší prodej domů a pozemků. Na Litoměřicku se totiž už nyní prodává většina pozemků maximálně za cenu stanovenou vyhláškou a nijak se to měnit nebude. Jiná situace nastane v prodeji domů. Zatímco nemovitosti v nejpostiženějších lokalitách budou prodejné stěží nebo vůbec, v okolí půjdou ceny nemovitostí nahoru. Realitní kanceláře upozorňují, že trhu nyní stoupla poptávka po krátkodobých pronájmech, která zvýšila jejich ceny o několik procent, protože po povodních chybí podle optimistického odhadu pět tisíc bytů. Řada lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, si klade otázku, jestli s pomocí státních podpor koupit starší domek, nebo nový." Jednoznačně bych byl pro to dům stavět," radí jim Korec. Z rozborů, jak řekl, vyplývá, že cena nového domu je minimálně o dvacet procent vyšší, než když ho někdo postaví sám." Pokud se staví novými technologiemi, a to ukázaly i poslední záplavy, ty nově stavěné domy jsou mnohem odolnější," dodal. Podle jeho názoru by se v lokalitách, které jsou v úrovni padesátileté vody, znovu vůbec stavět nemělo.

ALENA ADÁMKOVÁ

 

Fotografie:

Ze 70 domů určených k demolici v obci Zálezlice na Mělnicku je už většina srovnána se zemí. Pocity deprese, vzteku a smutku se mísí v lidech, kteří v obci se zhruba 120 domy donedávna žili. Lidé mají zájem postavit nové domy tam, kde jim povodeň vzala ty původní. O dřevěné montované domky ale nemají zájem. Ve fázi likvidace následků jsou i další postižené obce, např. Velké Žernoseky na Litoměřicku (vpravo dole) nebo v Majdaleně na Třeboňsku.

Foto archiv

 

Velká voda 2002

záplavy postihly 505 obcí v jedenatřiceti okresech

odhaduje se, že voda zničila pět tisíc bytů v domech a domcích 1 2 3


® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz