Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Cena bytů v záplavových oblastech poklesne

22.8.2002  Lidové noviny str. 7; Povodně: Ekonomika

Jitka Znamenáčková

Levněji v blízké budoucnosti vyjde pořízení bytu nebo nemovitosti v oblastech postižených záplavami. Pokud v nich však stát vybuduje protipovodňová zařízení, jejich hodnota může naopak stoupnout.  PRAHA ...

347-image055.jpg

Zdroj: Lidové noviny

Datum vydání: 22.8.2002

Název: Cena bytů v záplavových oblastech poklesne

Ročník: 15

Číslo: 195

Strana: 7

Autor: Jitka Znamenáčková

Rubrika: Povodně: Ekonomika

Oblast: Celostátní deníky

 

Text:

 

Levněji v blízké budoucnosti vyjde pořízení bytu nebo nemovitosti v oblastech postižených záplavami. Pokud v nich však stát vybuduje protipovodňová zařízení, jejich hodnota může naopak stoupnout.

 

PRAHA - Koupit si či pronajmout dům nebo byt v oblastech, kam dosáhla velká voda, bude nyní pravděpodobně levnější. Lidé však takový krok budou více zvažovat. Obecně se však stavební ruch může podle odborníků těšit na celkem solidní rozkvět. Nyní se možná poněkud zbrzdí výstavba nových domů, protože se většina sil velkých tuzemských stavebních firem vrhne na rekonstrukci a renovaci postižených domů a infrastruktury. To by však mělo být podle odborníků jen dočasné. "Očekáváme vyšší poptávku po stavebních pracích, hlavní boom se předpokládá v příštím roce. Obecně se dá očekávat, že se poněkud zbrzdí nová výstavba, spíše budou síly vrženy do rekonstrukcí a renovací stávajících budov," říká mluvčí společnosti IPS Skanska Arne Kejdana. Podle něj se firma nyní zúčastní výběrového řízení na zakázky, které vypíše stát, obce či firmy. "Vypracovali jsme již leták s tím, co jsme schopni nabídnout," uvedl mluvčí. Růst poptávky po službách firem by mohl vést ke zvýšení cen stavebních prací. S tím však Kejdana nepočítá. "Asociace stavitelů vyzvala společnosti, aby si účtovaly nízké marže," dodal Kejdana. Zástupci zejména pražských realitních kanceláří se shodují v tom, že se naopak rozhodně sníží ceny nemovitostí a pronájmů v záplavových lokalitách. Bude to ovšem krátkodobé. K velkým změnám v cenách na jihu a severu Čech by nemělo podle tamních realitních kanceláří dojít. "Ceny bytů v záplavových zónách na půl roku až rok klesnou o zhruba dvacet až třicet procent," sdělil jednatel Akropolis reality Daniel Krejča.

 

Změna nebude razantní

 

"Osobně si myslím, že ceny nemovitostí půjdou dolů, ale ne razantně. Ovlivní to například poloha bytu, první patra budou nejspíš levnější než vyšší. Potrvá to do doby, než lidé zapomenou na povodeň a přestane se o tom mluvit," domnívá se Karolína Sýkorová z PRAGUE REALITY. Stejné podle ní zůstanou ceny například na Starém Městě nebo Malé Straně. "Co se týká Karlína, zájem firem o pronájem kanceláří v této lokalitě určitě přetrvá. Je to stále oblast velmi blízko centra. Ale společnosti nejspíš lépe ošetří riziko povodní pojištěním," poznamenala. Situaci v Karlíně, tvrdě zasaženém stoletou vodou, ze kterého pozvolna vyrůstá lokalita kanceláří mnoha firem, nevidí zástupci realitek nijak černě. "Z krátkodobého hlediska může dojít k delšímu jednání o koupi či nájmu v oblastech postižených záplavami. Klienti budou více analyzovat situaci. Dlouhodobě však jsou Holešovice, ale zejména Karlín lokalitami, které nezůstanou stranou zájmu nájemců či developerů. Jsou pokládány za prodloužené centrum města, neočekávám, že by zde došlo k výraznému pohybu cen," upozornila Zdeňka Klapalová z realitní kanceláře Knight Frank, která se orientuje právě na tuto lokalitu. Podle Klapalové vznikne demolicí některých domů prostor pro moderní zástavbu. Navíc by mělo dojít k lepšímu protipovodňovému zajištění oblastí, které byly postiženy záplavami. To by zvýšilo hodnotu nemovitostí v dané lokalitě. "Pak to může být zajímavá investice," podotkl majitel realitní kanceláře Ráj nemovitostí Čeněk Hrdlička. V Karlíně byl povodní zasažen i rozestavěný projekt kancelářských budov společnosti Europolis Invest nazvaný River City. Společnost se však ke stavu svého projektu odmítla vyjádřit s tím, že oficiální stanovisko vydá v polovině září. "Já osobně doufám, že se Europolis se vzniklou situací vyrovná a River City úspěšně dobuduje," dodala Klapalová.

 

Foto popis: Rozvodněná Vltava poškodila i staveniště komplexu River City v pražském Karlíně

Foto autor: LN - Hynek Glos® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz