Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Realitní trh se aktivoval

13.7.2010  Praha 2 online 

5 nejčastějších otázek o současném realitním trhu zodpověděla Kateřina Zelingrová, prokuristka realitní společnosti PRAGUE REALITY, s.r.o.

1.jpg

REALITNÍ TRH SE AKTIVOVAL

5 nejčastějších otázek o současném trhu nemovitostí zodpověděla Kateřina Zelingrová, prokuristka realitní společnosti PRAGUE REALITY, s.r.o.

 

1) Je výhodné koupit byt právě nyní? A proč?

Ano, rozhodně to výhodné je. Současné ceny nemovitostí ve srovnání s rokem 2008, tedy ve srovnání s cenami v období před nástupem krize, jsou viditelně nižší. Další výhodou je jistě i současný velký výběr nabízených nemovitostí k prodeji a zároveň menší tlak na kupující rychle se rozhodovat. Tato atmosféra však nebude trvat dlouho a již nyní se trh aktivuje a očekává se cenová stagnace či spíše pozvolný opětný nárůst.

 

2) Nabízí současný trh spíš malometrážní nebo velké byty? A o které z nich

je větší zájem?

Současný trh nabízí všechny typy bytů. Je velmi individuální, jaká kritéria jsou pro daného klienta rozhodující. Stále jsou nejžádanější malometrážní byty, které jsou cenově nejdostupnější a zároveň nejvhodnější jak pro mladé lidi bez závazků, tak pro lidi, kterým již děti vylétly z rodinného hnízda, tak i jako investice na pronájem.

 

3) Jsou hypotéky méně dostupné než například před dvěma lety?

Dle mého názoru jsou hypotéky stále stejně dostupné. Záleží ovšem na tom, o jakou výši hypotéky klient žádá a jak výhodnou hypotéku banka nabízí, tj. jaká je aktuální úroková sazba. Stejně jako realitní trh, tak i trh s hypotékami se tento rok znatelně aktivoval a banky začaly zlepšovat své podmínky a nabídky.

 

4) Co lidé při nákupu bytu nejčastěji zanedbávají nebo opomíjejí?

Záleží na tom, zda tuto otázku bereme z hlediska "zanedbávání" při výběru konkrétního bytu či při právním zajištění koupě anebo při výběru způsobu financování. Jak jsem již uvedla, současná atmosféra umožňuje klientům vše si v klidu promyslet a toho klienti v dobrém slova smyslu využívají. Zároveň však platí, že nemovitosti neprodávají jen objektivní parametry, ale ruku v ruce jde i subjektivní dojem, tzn. cítí-li klient, že daný byt by mohlo být to "pravé ořechové", doporučuji zbytečně nevyčkávat a neriskovat, že přijde jiný, rychlejší zájemce.

 

5) Co by se stalo, pokud by majitel bytu dočasně ztratil možnost splácet

hypotéku. Jak se takový problém řeší?

Takový problém se řeší poměrně snadno. Troufám si říci, že co se týče zodpovědnosti lidí, kteří si vzali klasickou hypotéku na bydlení, jsme na tom v naší zemi velmi dobře. Klienti se na nás obrací zpravidla v dostatečném předstihu, kdy začínají mít pocit, že by do budoucna nemuseli své závazky vůči bance zvládnout, tudíž ještě dříve než vyloženě ztratí možnost splácet hypotéku. Pokud jsou již v situaci, kdy nemohou hradit měsíční splátky, nejdůležitější je komunikace s bankou, ideálně pak vzájemná domluva o odložení splátek. Prodejem bytu se jejich hypotéka buď převede na nového vlastníka bytu nebo se jednorázově splatí.

 

Kateřina Zelingrová

Narozena 14.1.1976 v Praze.

Absolvovala obchodní akademii.

Od roku 1995 pracuje na trhu nemovitostí. Je profesionálním makléřem a díky svým mnohaletým zkušenostem a obchodnímu talentu se zařadila mezi přední pražské realitní agenty. Zastupuje řadu českých i zahraničních investorů a působí jako prokurista v prestižní realitní kanceláři PRAGUE REALITY.

prodej – pronájem – správa nemovitostí – hypotéky – právní poradna


® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz