Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Realitní trh v Praze se probírá z letargie

27.8.2012  Zpravodaj Hospodářské komory hlavního města Prahy 

O současné situaci na pražském realitním trhu diskutují zástupci předních pražských realitních kanceláří. Martin Zelingr, majitel PRAGUE REALITY, s.r.o.....

1.jpg

Není pochyb o tom, že ekonomická krize uplynulých let se výrazně promítla do developmentu i do možností jeho financování. Uvolnění hypotečního trhu a nové bytové, komerční či průmyslové projekty v Praze a blízkém okolí ale naznačují, že trh s nemovitostmi se odrazil ode dna. I když na oslavy a vítězné salvy je stále ještě brzy…

Jak vypadá aktuální situace na trhu rezidenčních projektů? Struktura poptávky i nabídky je mnohem širší a oproti minulým letům zeštíhlila i samotná komunita developerů. Do krize fungoval development na bázi jednoduché rovnice: dostatek finančních prostředků v kombinaci se zajímavou lokalitou znamenal rychlý prodej bytů i návratnost investic. „Trh i zákazníci si krizovou situaci naplno uvědomili až v roce 2009. Náznaky, že se trh propadá, však byly patrné už v roce 2008, kdy statistiky začaly poukazovat na sestupný trend,“ uvádí pro časopis HKP analytik společnosti Jones Lang LaSalle Ondřej Novotný.

V průběhu krize zaznamenal objem nové bytové výstavby pokles. Zajímavý moment nastal na začátku krize, kdy byla poptávka pouze po dokončených bytových domech. Připravované projekty byly ve výrazné nevýhodě, jelikož si zájemci o nové bydlení nebyli jistí, zda se výstavba vzhledem k ekonomické situaci dokončí.

V roce 2010 se na trhu začaly objevovat nové projekty, a to menší a výrazně levnější (cena se pohybovala kolem 45 tisíc korun za m2 bez DPH). Projekty ve výstavbě začaly kupující zajímat mnohem víc, protože jejich developeři nabídli oproti hotovým bytovým domům mnohem nižší ceny. „Developeři, kteří stavěli byty ve vyšším segmentu, se přeorientovali na výstavbu v nižším standardu, po které rostla poptávka. Začali se stavět byty s cenou kolem čtyřiceti padesáti tisíc za metr. V současné chvíli je projektů s cenami přesahujícími šedesát tisíc za metr čtvereční velmi málo,“ uvádí Novotný.

Uplynulý rok byl z hlediska prodejů velmi úspěšný, vyjádřeno čísly stoupl objem prodejů v porovnání s předešlým rokem o 40 procent. Zapříčinilo to jednak odložení poptávky u kupujících, kteří v letech 2009 a 2010 vyčkávali, co se bude dít. Banky výrazněsnížily úrokové sazby u hypoték a lidé si rovněž uvědomovali, že od nového roku zaplatí vlivem zvýšení sazby DPH více. „Kupující při svých rozhodnutích daleko uvážlivěji hodnotí veškeré parametry dané nemovitosti v poměru k prodejní ceně. Tím došlo v Praze k daleko větší cenové diferenciaci mezi jednotlivými lokalitami a typy nemovitostí, což kopíruje situaci na trhu v jiných evropských metropolích a považuji to jednoznačně za správné,“ domnívá se majitel kanceláře PRAGUE REALITY Martin Zelingr.

V letošním roce odborníci očekávají mírný pokles prodejů, v rozmezí deseti až dvaceti procent, ubývat bude i nových projektů. „Poptávka po novém bydlení stále trvá a teprve se ukáže, zda je trh s rezidenčními nemovitostmi schopen loňské tempo udržet. Zatím se zdá, že toho relativně schopen je,“ konstatuje Novotný.

Nájemní, družstevní, či vlastní byt?

Češi jsou charakterističtí velmi silnou touhou mít byt v osobním vlastnictví. Přitom ne vždy se jeho nákup na hypotéku vyplatí. U nájemního bydlení mají lidé problém s tím, že dávají peníze někomu jinému a nemají dlouhodobou jistotu střechy nad hlavou. Dalším důvodem, který nás vede k nákupu bytů a domů na hypotéku, je nedostatek komerčních projektů, které by nájemní bydlení umožňovaly.

Pronájem bytu se při detailnějších propočtech vyplatí, alespoň tedy v centru Prahy, kde jsou ceny pronájmů relativně nízké, ale prodejní ceny stále dost vysoké. Na druhou stranu je nákup nemovitosti ve středu města vnímán jako dlouhodobá investice, která je trvale udržitelná, protože je více imunní vůči výkyvům trhu. Vůle koupit nemovitost ale závisí na podmínkách financování a na množství peněz kupujících.„Lidé dnes na hypotéku dosáhnou mnohem snadněji, než tomu bylo například v letech 2008 a 2009. Trh se uvolnil, banky poskytují úvěry s relativně nízkými úrokovými sazbami a hypotéky jsou tak nyní dostupnější,“ shrnuje aktuální možnosti financování Petra Štroblová, hypoteční specialistka společnosti MAXIMA REALITY, jejíž klienti využívají hypotéku k nákupu vlastních nemovitostí v osmdesáti procentech případů. „Někteří lidé, ačkoli prostředky na nákup nemovitosti mají, upřednostňují levné úvěry a hotovost raději využijí na jiný typ investic, například k rozvoji vlastního podnikání,“ dodává Štroblová.

Povinnost skládat výrazně menší hotovost a benevolence komerčních bank vůči věku a bonitě žadatele o úvěr vede k rostoucí poptávce po družstevním bydlení. Budoucí družstevníci totiž skládají pouze čtvrtinu celkové ceny nemovitosti, kterou zpravidla řeší půjčkou, zbývajících 75 procent pak klient doplatí formou nájmu. Tradice družstevního bydlení a výše uvedené faktory vedou k družstevní výstavbě i zkušené pražské developery. Například společnost FINEP chystá družstevní projekty v lokalitách pražského Barrandova, Hostivařské přehrady a na Proseku, kde vznikne celkem 209 bytů. „Ačkoliv většina klientů preferuje bydlení do osobního vlastnictví, výsledek naší analýzy jasně potvrdil vzrůs

Poptávka po moderních kancelářských prostorách v hlavním městě neustává. Nejoblíbenější jsou kanceláře v zavedených lokalitách širšího centra jako je Pankrác, Smíchov, Karlín či Stodůlky.® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz