Prague Reality
Prague Reality
The basic data Profile Summary of activities Company's mainstays References Something over & above Discounts and special offers Publicity in the media Contact ČeskyEnglishDeutsch

Komentář realitních odborníků k připravovanému zákonu o realitním trhu

15.10.2012  Komora - odborné periodikum Hospodářské komory hlavního města Prahy 

Komentář Martina Zelingra, majitele PRAGUE REALITY, s.r.o k připravovanému zákonu o realitním trhu.....

2.jpg

Komentář Martina Zelingra, majitele realitní kanceláře PRAGUE REALITY, k připravovanému zákonu o realitním trhu:

Hasme, co nás pálí!

Zákon, který by jasně vymezil podmínky podnikání realitních kanceláří, je pořádně zaprášeným kostlivcem ve skříni. Jeho absence nepálí jen ty, kteří v realitách seriózně podnikají, ale i samotné klienty. Současná patová situace zkrátka škodí všem.

V Česku podniká v realitách řada zavedených a solidních kanceláří a zprostředkovatelů. Vzdělávají se, sdružují se v profesních asociacích a komorách, stanovují si pro svou práci pravidla a ta také dodržují. Bohužel existuje i skupina samozvaných realitních obchodníků, nezkušených amatérů, diletantů, nepoctivců a podvodníků. Existují jen proto, že to dnešní nedůsledná legislativa umožňuje.

Případy, kdy si klient dostatečně neprověří realitní kancelář a naletí, jsou příliš časté. Výsledkem je princip kolektivní viny, obava veřejnosti obracet se na realitní kanceláře a vlastně i neznalost toho, na které služby má klient nárok.

Tato situace panuje ve vztahu realitní zprostředkovatel – klient v podstatě od roku 1989. Vedlejším efektem je skutečnost, že polovina veškerých realitních obchodů je realizována bez realitních kanceláří. Klienti se pouští do realizace nákupu, prodeje či pronájmu na vlastní pěst, čímž pochopitelně často dochází k chybám a k následnému poškození jedné ze stran.

A zde se začarovaný kruh uzavírá. V konečném součtu tento stav poškozuje klienty, poctivé a odpovědné realitní zprostředkovatele, ale i stát, který přichází o peníze na odvodech a zaplacených daních.

Legislativa upravující realitní činnost tedy bude přínosem pro všechny. Jak? Připravovaný zákon by měl především ochránit poctivé podnikatele v této branži od podvodníků tím, že zpřísní podmínky pro zahájení a výkon realitní činnosti. Největším přínosem takového zákona bude, že vůbec vznikne. Po více než dvacetiletém vakuu by byl i špatný zákon lepší než současný stav.® PRAGUE REALITY, s.r.o.
ŘÍMSKÁ 45, 120 00 PRAHA 2, TEL/FAX: 224 916 054
TEL: 224 919 363, 224 921 399, 224 918 385, 224 920 973, 224 919 198
e-mail: prague@praguereality.cz, www.praguereality.cz